Svetový pamätný deň holokaustu - s hosťom Pavlom Traubnerom
- Details
- Published on Tuesday, 07 February 2017 11:21
Každoročne vyjadrujeme svoj nesúhlas s rastúcim antisemitizmom vo svete pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu (ustanoveného Európskou úniou symbolicky na deň oslobodenia Osvienčimu 27.1.). Celé podujatie moderoval v priestoroch Slova života Bratislava na Tomášikovej 30 pastor Peter Čuřík. Na úvod povedal: „Najlepším spôsobom, ako si uctiť pamiatku obetí holokaustu, je uistiť sa, že Židia môžu dnes žiť v Európe v bezpečí a tiež sa postarať o to, aby sa história nemohla účelovo prepisovať.“
Prítomní boli aj predstavitelia ICEJ – Peter Švec a Kamil Maliarčik. Židovské piesne už tradične zaspievala Danka Vráblová s hudobnou skupinou Slova života. Hlboko sa nás dotkla jej krásna pieseň Cesta do Cézarey od Hannah Se Senesh (1921-1944), mladej dievčiny, ktorá sa ako 18-ročná vrátila počas druhej svetovej vojny z Izraela do Európy, aby zachraňovala židov.
Hlavným garantom tohto podujatia je Európska koalícia pre Izrael, vzácnym hosťom bol prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD. Vo svojom prejave na tému Holokaust a dnešné prejavy antisemitizmu na Slovensku rozdelil antisemitizmus na náboženský, rasový a nový (prejavujúci sa od konca 20. storočia, ktorého prejavom je spochybňovanie štátu Izrael). Podľa Traubnera sa na Slovensku prejavuje antisemitizmus troma spôsobmi – nenávisťou voči židom, a to najmä cez ĽSNS, glorifikáciou Slovenského štátu s pokusmi o jeho rehabilitáciu a protiizraelskými postojmi. V prednáške zaznelo, že je zarážajúce, že pána Kotlebu do parlamentu volilo približne 220.000 ľudí a 30 % ľudí do 30 rokov s ním stále sympatizuje. Opakovane však zdôraznil, že z dlhodobého hľadiska situácia na Slovensku nie je horšia než v okolitých krajinách.
V najbližšom čísle časopisu Víťazný život (vyjde v apríli 2017) pripravujeme s pánom Traubnerom aj rozhovor, ktorý nám poskytol. Bol nadšený priateľskou atmosférou a značným záujmom – sála bola takmer plná, akcie sa zúčastnilo asi 130 ľudí. Na záver sa prítomní spoločne modlili za situáciu vo svete i na Slovensku a tiež za prednášky o holokauste na školách, ktoré vykonávajú vyškolení lektori.